Hasičský sbor v obci Chrást vznikl v roce 1913. Krátce po založení měl 56 členů. Starostou byl Václav Ruml, velitel Vojtěch Riedl. Bylo třeba, aby obecní úřad  vybavil sbor dobrovolných hasičů hasičským náčiním, skladištěm a lezištěm. Skladiště bylo u rybníka a leziště se nacházelo naproti němu. Necelý měsíc po založení sboru vyjížděli k prvnímu požáru ve stodole Josefa Kornera. Požár se podařilo uhasit.

První hasičské cvičení  se  konalo dne 12. 7. 1914. Sbor byl uznán za jeden z nejvyspělejších. Všem cvičícím byla udělena pochvala. O pár dní déle byla vyhlášena mobilizace a rozpoutána světová válka. Většina aktivních členů byla povolána na frontu a bohužel po skončení války se 8 členů nevrátilo.

První poválečný požár vypukl 23. Května 1919. Hořela usedlost Barbory Poustkové. Při zásahu bylo použito 180 metrů hadic.

Dne 16. Května 1930 vyburcovala hasiče tovární houkačka fy. Suchý, Jouza a Čáp k požáru ve slévárně. Zachráněn byl parní kotel, vzorky a okolní objekty.

Novou dvoukolovou stříkačku získal sbor roku 1931 za 40 000,-- Kč(200 m hadici). V roce 1943 pan Josef Zalabák začal pracovat na uskutečnění dávného snu. Zřídil zvonkové požární zařízení. Zavedl do bytu svých členů elektrické zvonkové zařízení, které okamžitě zburcovalo celý sbor.

Činnost SDH plynně pokračovala s velkými úspěchy až do roku 1938, kdy nastala II. světová válka, která znovu velmi omezila činnost sboru.  Chrástecký sbor se aktivně zapojil  do záchranných prací po náletech na Škodovi závody. V hasičských místnostech se ukrývali ruští zajatci. Sháněli se pro ně potraviny, léky a oblečení.

V roce 1953 se začala stavět nová zbrojnice s číslem popisným 233. V roce 1958 měl sbor již 70 členů, z toho 13 žen.

V roce 1968 byla obohacena technická základna o vůz Praga. V roce 1981 přibyl nový vůz– Škoda 706 RTO CAS25 a roku 1987 vůz Avia. Chrástečtí hasiči se zúčastnili řady soutěží, kde se umístili na předních místech.

Velkou zatěžkávací zkouškou funkčnosti sboru byly povodně v roce 2002. Byl to týden nocí bez spánku a často i bezmoci. Za tuto činnost získal sbor dobrovolných hasičů velké uznání.

V roce 2008 dostal sbor staronový vůz Liaz K101 CAS24

Naše družstva mužů i žen se zúčastňují soutěží v rámci okrsku, tak i dalších soutěží, na které jsou zvány okolními sbory a vykazují v nich dobré výsledky. Dobrých výsledků dosahují družstva dětí ve hře PLAMEN i v ostatních soutěžích. Jejich výcvik a výchova má v našem sboru dlouholetou tradici.

Dnes, kdy uplynulo více než 100 let od založení sboru dobrovolných hasičů, musíme poděkovat všem, kteří stáli u zrodu a ,kteří po celou dobu dobrovolně pomáhali ve všech potřebných situacích. 100 letá činnost SDH nás zavazuje dodržet dobré tradice, kvalitu práce ve sboru bez nebezpečí a požárů.